Kadra gorzowskich żłobków stale rozwija swoje kompetencje
Wczoraj
02.06.2026 r.
Z wielkim żalem i bólem przyjęliśmy informację o śmierci Bogdana Zalewskiego, muzyka, pedagoga, animatora wielu form życia muzycznego Gorzowa, laureata Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta za całokształt wieloletniej działalności, a w szczególności za dokonania w dziedzinie edukacji kulturalnej, upowszechnianie wartości kultury muzycznej, organizację różnych przedsięwzięć wzbogacających kulturalny dorobek miasta i jego mieszkańców, a przede wszystkim za wychowanie w duchu patriotyzmu licznych pokoleń młodych gorzowian.
Bogdan Zalewski urodził się w 1929 r. na Wołyniu. Jego rodzina zesłana była na Syberię, ojciec wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, a matka z czwórką dzieci biedowała w Kazachstanie. Po powrocie do Polski zamieszkali najpierw w Kamieniu Pomorskim, a potem w Gorzowie. Ukończył Studium Muzyczne dla Kapelmistrzów Wojskowych rozpoczął pracę w gorzowskiej kulturze. Szybko jednak przeniósł się do Liceum Pedagogicznego, gdzie był nauczycielem muzyki. Pracował także w Studium Nauczycielskim i w Liceum Ogólnokształcącym nr 1. Łącznie w oświacie przepracował 45 lat, a po przejściu na emeryturę jeszcze był akompaniatorem w Instytucie Wychowania Fizycznego i aktywnie muzycznie edukował dorosłych.
W klubie Nauczyciela prowadził wieczory muzyczne, podczas których opowiadał o kompozytorach, kierunkach i dziełach muzycznych, ilustrując opowieści fragmentami we własnym wykonaniu na pianinie lub z nagrań. Przeprowadził ponad 250 takich audycji, ale też bez jego akompaniamentu na pianinie, akordeonie czy flecie nie mogły się obejść wernisaże, spotkania z okazji Dnia Kobiet czy Dnia Edukacji Narodowej, czy po prostu spotkania piknikowe przy ognisku.
Jako ostatni żyjący członek zespołu muzycznego, który grał w legendarnym lokalu „Wenecja”, prowadził w Klubie Nauczyciela spotkania muzyczne „Jak za dawnych lat w Wenecji” i przypominał melodie i piosenki z lat 50. I 60.
Po przejściu na emeryturę w 1986 r. nadal czynnie współpracował ze Związkiem Sybiraków, z klubami „Jedynka” i „Pogodna Jesień”, z Polskim Czerwonym Krzyżem, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Bardzo długo był czynnym instruktorem harcerskim Hufca ZHP w Gorzowie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 15 czerwca, o godz. 11:00 w Domu Pogrzebowym „PRODUCTS”.
Wydział Kultury
Wczoraj
Wczoraj
Wczoraj
Wczoraj
16 Czerwiec
16 Czerwiec
16 Czerwiec
16 Czerwiec
15 Czerwiec
15 Czerwiec
15 Czerwiec
15 Czerwiec