Aktualności

Gravelowe Derby Lubuskie połączyło dwie stolice regionu

22.06.2026 r.

To były derby inne niż wszystkie. Zamiast ryku silników – szum opon na szutrach, zamiast kilku okrążeń – nawet blisko 300 kilometrów jazdy na rowerze. W sobotę, 20 czerwca, spod stadionów żużlowych w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze jednocześnie wystartowały pierwsze Gravelowe Derby Lubuskie. Na trasach pojawiło się 405 uczestników, w t ym 56 kobiet, którzy rywalizowali na kilku dystansach, jednocześnie zdobywając kilometry dla swoich miast w walce o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Gravelowe Derby Lubuskie połączyły rowerowo dwie stolice województwa. Do wydarzenia dołączyły także Świebodzin oraz gmina Wschowa. Wśród uczestników znalazł się m.in. marszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.

Zawodnicy mogli wybierać spośród kilku tras. Był rekreacyjny dystans MINI wokół Zielonej Góry, trasy średnie prowadzące przez Świebodzin, warianty wschowski oraz królewski dystans PRO, liczący blisko 300 kilometrów i łączący obie stolice regionu.

Największe emocje towarzyszyły właśnie rywalizacji na dystansie PRO. Kolarze startowali zarówno z Gorzowa Wielkopolskiego, jak i Zielonej Góry. 

Najszybszym okazał się Marcel Ogrodowczyk, który trasę o długości 295,38 km pokonał w czasie 10 godzin 15 minut. Drugie miejsce zajął Karol Zawierucha (10:15:10), a trzecie Przemysław Burzych (10:15:20). Wszyscy medaliści rozpoczęli – i zakończyli – jazdę w Zielonej Górze.

Wśród zawodników startujących z Gorzowa Wielkopolskiego najszybszy był Piotr Kozłowski, który dystans 290,32 km ukończył w czasie 10:46:52. Drugie miejsce zajął Tomasz Kołogryw (11:02:22), a trzecie Ernest Kaiser (11:19:47).

Duże emocje przyniosła również rywalizacja na gorzowskim dystansie średnim (półmetek w Świebodzinie) o długości 155,95 km. Zwyciężył Mariusz Gil, który uzyskał czas 4:51:14. Zaledwie cztery sekundy później na mecie zameldował się Karol Frydrych (4:51:18). Trzecie miejsce wywalczył Paweł Mazgoła z wynikiem 5:27:17.

Gravelowe Derby Lubuskie były nie tylko sportową rywalizacją, ale również okazją do promocji aktywnego stylu życia i walorów turystycznych regionu. Uczestnicy przemierzali setki kilometrów leśnych duktów, szutrowych dróg i lokalnych tras rowerowych, pokazując, że województwo lubuskie jest idealnym miejscem do uprawiania kolarstwa gravelowego.

Wydarzenie wsparli znani ambasadorzy sportu, wśród nich mistrz świata w kolarstwie szosowym Lech Piasecki, ultrakolarz Krzysztof Fechner, mistrz Polski Michał Paluta oraz strażak i nurek MSWiA Łukasz Jęcz.

Pierwsza edycja Gravelowych Derbów Lubuskich pokazała, że sportowa rywalizacja pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą może mieć nie tylko żużlowe oblicze. Wszystko wskazuje na to, że nowa impreza na stałe wpisze się do kalendarza najciekawszych wydarzeń rowerowych w regionie.

Wydział Sportu 

Fot. Łukasz Kulczyński

Ikona aplikacji Karta Miejska GORZÓW #StądJestem

Karta Miejska GORZÓW #StądJestem

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów